Duyurular
Ana Sayfa / Köy / Köyümü Tanıyalım

Köyümü Tanıyalım

Dutlu Köyü nam-ı değer Surevan

Köy Artvin ili Şavşat ilçesine bağlı, Cami Mahallesi (Surevan), Yağmurlu Mahallesi (Davited), Gürsoy Mahallesi (Gudalet), Bağbaşı Mahallesi (Parnuğ) ve Duğabize Mahallesi (Duğabiyet) adlarında 5 mahalleden oluşur. 340 nüfuslu köy 1100 metre Rakımda kurulu ve dağınık bir yerleşim yapısına sahiptir. Artvin iline 89 km Şavşat ilçesine 29 km uzaklıktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında köy merkez köy konumunda olduğundan dolayı jandarma komutanlığı ve sağlık ocağı bulunmaktaydı. Merkez İmerhev bölgesine kaydırıldıktan sonra bu kuruluşlar Meydancık nahiyesinde faaliyet göstermeye başladı. Şuan köye posta ve sağlık hizmetleri Şavşat ve Meydancık’tan verilmektedir.  Köyümüzde iki tane okul binası bulunmasına rağmen öğrencilerdeki azlık nedeni ile bunlar kapatılıp taşımalı eğitim sistemine geçilmiştir.

Köyün kuruluşu 6. Yüzyıla Bagratlı Krallığı’na dayanmaktadır. Köyde bulunan kale o dönemden kalmadır. Bir adet de asma köprü bulunmaktadır. Çalkot bölgesinde bulunan ilk yerleşim yeri heyelan sonucu toprak altında kaldığından dolayı köy şuan ki konumuna taşınmıştır. Köyde tarihi eserler çıkartıldığı bilinmektedir. Caminin yapıldığı yer eskiden kilise olarak kullanılıyormuş.  Köyde Tamar (Prenses Tamara d.1160 – ö.1213) ile ilgili birçok efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden en bilineni Tamar’ın kilişesi dir. Rivayete göre bu kilise Gürcü krallığının gücünü göstermek için saf altından yapılmıştır ve heyelan sonucu toprak altında kalmıştır.

Köy halkı tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. “YAĞMUR YAĞARSA CAN SUREVAN, YAĞMAZSA YAN SUREVAN” Artvin ili içinde bulunan herkesin duyduğu bir sözdür. Burada Dutlu Köyünün topraklarının bereketli olduğunu ama yağış yağmadığı zaman susuzluktan toprağın kuruyup mahsul vermediğini anlatılmaktadır. Zaten köyün en büyük sorunu da susuzluktur. Dört bir yanı sularla kaplı olmasına rağmen köyde sulama ve içme suyu sıkıntısı çekilmektedir. Bundan dolayı köy halkı sebzelerin çoğunluğunu ilçe pazarından karşılamaktadır. Hayvancılık, geçim kaynaklı değil sadece tereyağı ve peynir için devam ettirilmektedir. Eskiden binler ile ifade edilen büyükbaş sürüleri artık yüzler ile ifade edilmektedir. Köyde küçükbaş hayvan sayısı yok denecek kadar azdır.

Dutlu köyü sosyal faaliyet olarak birçok ilke de öncülük etmiştir. Köy dernekleri arasında ilk derneklerden biri Dernek kurucu başkanı Seyfettin hoca tarafından İzmit’te kurulan “Dutlu ve Sebzeli Köyleri Kalkındırma Ve Dayanışma Derneği”dir. Köy derneği, 2007 yılında köy nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı İstanbul’a taşındı. Burada Artvin’e ve hemşerilerine birçok hizmette bulundu.  Dernek köy halkını birbirine bağlamak için köprü görevi üslendi. SMS ve www.dutlu.org adresli Köy web sayfası hizmetleri ile hemşerilerimizin birbirleri ile iletişimini kolaylaştırdı. Sosyal mecralarda da hemşerilerine hizmet veren Köy Derneği İMERHEV VADİSİ adı altında basılı ve görsel alanda Bölgenin ilk dergisini de çıkarmışlardır. Geleneksel hale gelen ve köy sınırları içinde yapılan Satave Gevrek Festivali her sene Meydancık Dernekleri ile beraber gerçekleştirmektedir.

 

Hakkında metin

Ayrıca Kontrol Edin

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlerimiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir